Simpukan syksyn 2025 verkkoluennot

Sim­puk­ka jär­jes­tää sään­nöl­li­ses­ti verk­ko­luen­to­ja moni­puo­li­ses­ti tahat­to­maan lap­set­to­muu­teen liit­ty­vis­tä aiheis­ta. Luen­not ovat kai­kil­le avoi­mia ja ilmai­sia. Huo­mioi, että joi­hin­kin luen­toi­hin tulee ilmoit­tau­tua etukäteen.

Osal­lis­tu­mis­lin­kit verk­ko­luen­toi­hin löy­dät Sim­pu­kan tapah­tu­ma­ka­len­te­ris­ta. Seu­raa myös Sim­pu­kan somes­ta ja uutis­kir­jees­tä tie­do­tus­ta tule­vis­ta luennoista. 

Syk­syl­lä 2025 on luvas­sa Sim­pu­kan ja Hel­mi­nau­han kiin­nos­ta­via verk­ko­luen­to­ja esi­mer­kik­si seu­raa­vis­ta aiheista:

Verkkoluento: Sijaissynnytysjärjestelyillä lapsiperheellistyminen

Ajan­koh­ta: tiis­tai 7.10.2025 kel­lo 17.30–19

Luen­noit­si­jat: Piia Savio, Sim­pu­kan toi­min­nan­joh­ta­ja sekä kokemuspuhujat

Luen­nol­la ker­ro­taan sijais­syn­ny­tys­jär­jes­te­lyil­lä lap­si­per­heel­lis­ty­mi­ses­tä. Sim­pu­kan toi­min­nan­joh­ta­ja Piia Savio ker­too luen­nol­la sijais­syn­ny­tys­jär­jes­te­lyis­tä ja pro­ses­sin eri vai­heis­ta. Lisäk­si kuul­laan kak­si koke­mus­pu­heen­vuo­roa. Luen­to on sul­jet­tu ja sii­hen tulee ilmoit­tau­tua etu­kä­teen, luen­non link­ki lähe­te­tään säh­kö­pos­til­la vain ilmoittautuneille.

Ilmoit­tau­du luen­nol­le lomak­keel­la: Ilmoit­tau­tu­mis­lo­ma­ke sijaissynnytysluento. 

Lisä­tie­to­ja löy­dät Sim­pu­kan verk­ko­si­vuil­ta, link­ki: Verk­ko­luen­to, sijais­syn­ny­tys­jär­jes­te­lyil­lä lapsiperheellistyminen

Verkkoluento: Sijaissynnytysjärjestelyillä lapsiperheellistyminen Ajankohta: tiistai 7.10.2025 kello 17.30–19 Luennoitsijana Simpukan toiminnanjohtaja Piia Savio sekä kokemuspuhujat
Verkkoluento: Sukusolulahjoittajien kokemukset

Ajan­koh­ta: tiis­tai 21.10.2025 kel­lo 17.30–19

Paik­ka: Sim­pu­kan Teams (link­ki luen­nol­le)

Luen­noit­si­jat:  Riik­ka Homa­nen, sosio­lo­gian dosent­ti ja Jen­ni Huh­ta­la, lah­ja­so­lu­tee­mo­jen erityisasiantuntija

Mitä tar­koit­taa sukuso­lu­jen lah­joit­ta­mi­nen, kei­tä sukuso­lu­jen lah­joit­ta­jat ovat, mitä motii­ve­ja lah­joit­ta­mi­seen tie­de­tään ole­van? Luen­nol­la Riik­ka Homa­nen ja Jen­ni Huh­ta­la tar­joa­vat tie­toa sukuso­lu­lah­joit­ta­jien koke­muk­sis­ta ja aja­tuk­sis­ta luo­vu­tuk­ses­ta, lah­ja­so­lu­jen avul­la lap­sia saa­neis­ta van­hem­mis­ta ja lah­ja­so­lu­taus­tai­sis­ta henkilöistä.

Lisä­tie­to­ja löy­dät Sim­pu­kan verk­ko­si­vuil­ta, link­ki: Verk­ko­luen­to: Sukuso­lu­lah­joit­ta­jien kokemukset

Verkkoluento: Sukusolulahjoittajien kokemukset Ajankohta: tiistai 21.10.2025 kello 17.30–19 Luennoitsijat: Riikka Homanen, sosiologian dosentti ja Jenni Huhtala, lahjasoluteemojen erityisasiantuntija
Verkkoluento: Miehestä johtuva lapsettomuuden hoito

Ajan­koh­ta: tiis­tai 4.11.2025 kel­lo 17.30–19

Paik­ka: Teams (link­ki luen­nol­le)

Luen­noit­si­jat: Lää­kä­ri Eero Vari­la ja IVF bio­lo­gi Har­ri Mankonen

Luen­nol­la käsi­tel­lään mie­hes­tä joh­tu­vaa lap­set­to­muut­ta, miten sitä voi­daan hoi­taa ja tutkia.

Luen­non asian­tun­ti­ja­pu­hu­ji­na ovat lää­kä­ri Eero Vari­la ja IVF-bio­lo­gi Har­ri Man­ko­nen sekä koke­mus­pu­heen­vuo­ron pitää Pyry Young. Tee­maan joh­dat­taa Sim­puk­ka ry:n hal­li­tuk­sen vara­pu­heen­joh­ta­ja Jes­se Reponen. 

Löy­dät lin­kin luen­nol­le myö­hem­min täl­tä sivul­ta ja Sim­pu­kan tapahtumakalenterista. 

Menneet luennot

Verkkoluento: Vaikeissakin tilanteissa voi löytyä hoidettavia syitä

Sim­pu­kan verk­ko­luen­nol­la lap­set­to­muus­lää­kä­ri Eero Vari­la ker­too, miten vai­keis­sa tilan­teis­sa voi­daan koh­den­taa hoi­to­ja yksi­löl­li­ses­ti tut­ki­tun syyn mukaan.

Luen­non tal­len­net on kat­sot­ta­vis­sa Sim­pu­kan jäse­nil­le Sim­pu­kan jäsen­si­vul­ta.

Jos haluat näh­dä tämän ja mui­ta Sim­pu­kan verk­ko­luen­to­jen tal­len­tei­ta se mah­dol­lis­tuu liit­ty­mäl­lä Sim­pu­kan jäseneksi!

Lisä­tie­toa Sim­pu­kan jäsenyydestä. 

Liity jäseneksi

Ota yhteyttä