Sukusolujen lahjoittajan henkilötietojen hakeminen Lupa-ja valvontavirastosta
Hedelmöityshoitolain aikana lahjasoluhoidoilla alkunsa saaneet henkilöt voivat täysi-ikäisinä selvittää sukusolujen lahjoittajan henkilöllisyyden Lupa- ja valvontaviraston (aiemmin Valvira) ylläpitämästä luovuttajarekisteri Luoterista.
Hedelmöityshoitolaki astui voimaan 1.9.2007. Tiedonsaantioikeus koskee 1.9.2007 jälkeen lahjasoluhoidoilla alkunsa saaneita henkilöitä.
Ennen lain voimaan tuloa lahjasoluhoidoilla alkunsa saaneella henkilöillä voi olla tiedonsaantioikeus, jos ennen lain voimaantuloa sukusolujaan lahjoittanut henkilö on suostunut siihen, että hänet rekisteröidään Luoteriin.
Lupa- ja valvontavirasto on koonnut verkkosivuilleen tietoa lahjoittajan henkilötietojen hakemiseen liittyvästä prosessista.
Linkki Lupa- ja valvontaviraston sivuille: Lahjasoluluovuttajien henkilöllisyyttä koskevan tiedon antaminen Luoterista
Lisätietoa hedelmöityshoitolaista, Luoterista ja lahjasoluilla alkunsa saaneen lapsen tiedonsaantioikeudesta voit lukea Helminauhan sivuilta: Tiedonsaantioikeus
Prosessikuvaus sukusolujen lahjoittajan henkilötietojen hakeminen Luoteri-rekisteristä
1.LAHJASOLUHOIDOILLA ALKUNSA SAANUT ASIOI LAHJASOLUHOIDOT TOTEUTTANEEN HEDELMÖITYSHOITOKLINIKAN KANSSA
Hedelmöityshoitolain aikana Suomessa lahjasoluhoidoilla alkunsa saanut täysi-ikäinen henkilö menee lahjasoluhoidot toteuttaneelle hedelmöityshoitoklinikalle. Klinikalta lahjasolutaustainen voi halutessaan saada sukusolulahjoittajan luovuttajatunnuksen, joka on kirjattu vanhemman/ vanhempien hoitosuotumukseen.
Lupa-ja valvontaviraston sivuille on koottu tieto niistä hedelmöityshoitoklinikoista, joissa on annettu lahjasoluhoitoja vuodesta 2007 lähtien ja joissa säilytetään lopettaneiden hedelmöityhoitklinikoiden hoitosuostumuksia.
Lahjasolutaustainen tarvitsee klinikalle mukaansa seuraavat dokumentit:
Vanhemman/ vanhempien hoitosuostumus, jos sellainen löytyy.
Oma henkilöllisyystodistus.
- Todistus henkilö- ja perhesuhdetiedoista tai virkatodistus, joka sisältää sukuselvityksen.
2. HEDELMÖITYSHOITOKLINIKKA LUOVUTTAA LUOVUTTAJATUNNUKSEN LAHJASOLUTAUSTAISELLE HENKILÖLLE
Hedelmöityshoitoklinikalla varmistetaan lahjasolutaustaisen henkilöllisyys ja hänet liitetään oikeaan hoitosuostumukseen. Lahjasolutaustaiselle luovutetaan kopio hoitosuostumusasiakirjan arkistokappaleesta tai muu asiakirja, johon sukusoluluovuttajan luovuttajatunnus on kirjattu.
3. LAHJASOLUTAUSTAINEN TUNNISTAUTUU LUPA- JA VALVONTAVIRASTON SIVUILLA SUOMI.FI-TUNNUKSILLA.
Lupa- ja valvontavirastosta (LVV) suositellaan ottamaan käyttöön Suomi.fi-palvelun ja käyttämään tätä tietopyynnön tekemiseen.
Jos lahjasolutaustaisella ei ole mahdollisuutta tehdä sähköistä tietopyyntöä, ole yhteydessä Lupa- ja valvontavirastoon.
Kun lahjasolutaustainen on saanut itselleen luovuttajatunnuksen, hän kirjautuu sähköisesti Suomi.fi-tunnuksilla Lupa-ja valvontaviraston sivuille. Hän tekee tietopyynnön täyttämällä sivuilta löytyvän turvalomakkeen, jonka avulla hän voi hakea sukusolulahjoittajan henkilötietoja.
Jos lahjasolutaustaisella henkilöllä on suomalainen henkilötunnus LVV:ssä tarkistetaan lahjasolutaustaisen ja hoitoa saaneen vanhemman tai vanhempien välinen suhde väestötietojärjestelmästä.
Turvalomakkeelle liitetään sähköisesti:
- luovuttajatunnus (hedelmöityshoitoklinikalta saatu hoitosuostumusasiakirja)
- virkatodistus (sukuselvitys) tai todistus henkilö- ja perhesuhdetiedoista, jos sinulla ei ole suomalaista henkilötunnusta
- (kopio virallisesta henkilöllisyystodistuksesta, jos et tunnistaudu vahvasti lomaketta täyttäessä.)
Vastaus toimitetaan Suomi.fi-palveluun tai kirjattuna kirjeenä henkilökohtaisesti noudettavaksi.
4. LUPA- JA VALVONTAVIRASTO LUOVUTTAA SUKUSOLULAHJOITTAJAN HENKILÖTIEDOT
Lupa-ja valvontavirastossa tarkistetaan sinne lähetetyn turvalomakkeen tiedot. Luovuttajatunnuksen avulla lahjasolutaustainen henkilö ja sukusolulahjoittaja yhdistetään toisiinsa.
Tietojen käsittelyn ja varmistamisen jälkeen lahjoittajan henkilötiedot toimitetaan lahjasolutaustaiselle henkilölle Suomi.fi-viestinä. Jos henkilöllä ei ole käytössään Suomi.fi-tunnuksia, hänelle toimitetaan tiedot kirjattuna kirjeenä. Arvioitu kesto on 14 vuorokautta.
Lisätietoa hedelmöityshoitolaista, Luoterista ja lahjasoluilla alkunsa saaneen lapsen tiedonsaantioikeudesta voit lukea Helminauhan sivuilta: Tiedonsaantioikeus
Tukea lahjasolutaustaan liittyvän tiedon käsittelyyn
Taustana lahjasolut -opas
Tietoa sinulle, joka olet saanut alkusi lahjoitettujen sukusolujen avulla
Lahjasoluhoidoilla alkunsa saaneille henkilöille suunnattu oma opas. Oppaaseen on koottu tietoa muun muassa lahjasoluhoidoista, sukusolulahjoittajista ja sukusolulahjoittajan tietojen hakemisesta. Opas tarjoaa lahjasolutaustaisille tukea omaan taustaan liittyvän tiedon käsittelyyn ja apua sen pohtimiseen miten lahjoittajan henkilötietojen hakemisen suhteen haluaa edetä.